Ty opravy v mikrokódu nemůžou fungovat úplně jednodušem proto, že řada těch CPU už je fyzicky načatá. Ani bych se nedivil, kdyby problém byl třeba na úrovni závěrečného pouzdření kvůli teplotní roztažnosti.
Odpovědět0 0
Intel používa rôzne nástroje čipu na ochranu pred zničením, každý má v pc nastavené iné hodnoty preto to nikdy nevyriešia....odomknuté procesory tým vždy trpia, každý chce z nich max. Taktovacie utility obsahujú chyby ktoré často napomáhajú nestabilite, o tom sa tiež nepíše, vždy platí, že nastavené hodnoty sw utility nemusia zodpovedať hodnote ktorá je na monitore, ideálne je si ich premerať na doske, MB na taktovanie majú meracie body vyvedené tak aby to nebol problém zmerať.
Odpovědět0 2
Pokud Intel v řádu několika nejbližších měsíců nalezne příčinu a dokáže ji eliminovat, to bude sláva! Samosebou oprava by neměla nijak zásadně snížit výkon procesorů, jinak bůh s tebou, drahý Intele.
Problémy má ale i AMD - mám desktop uvedený do provozu v březnu 2023, platforma AMD, CPU (16 jader) jede nonstop v režimu ECO. Dosud jsem měl cca 5 "havárií", přesnou příčinu nedokážu specifikovat, možná chyba grafického čipu v CPU. 29. 3. 2024 jsem zformátoval disk a znovu nainstaloval WIn 11 Pro, stabilita je nyní asi lepší. AMD koncem r. 2023 a začátkem 2024 vydalo několikrát nové ovladače pro GPU a hlavně výrobci zákl. desek vydali několikrát nové verze BIOS jako reakci na bezpečnostní chyby objevené v r. 2023 v procesorech AMD.
Odpovědět0 2
Hodně jader. Vysoká frekvence.
Intel během 2-3 let dokázal 10nm proces tak našponovat, že to ty cpu prostě nedávají... 12900K, která běžela na 4.9GHz a najednou 14900K, což je stejný cpu a během nevím 3 let vyletěl přes 5.8GHz.
Vypínat Hyper-Threading nastavit vše max na 5.5GHz a vše je stabilní, úsporný a spolehlivý.
A jak nám AMD s Ryzeny X3D ukazuje .... frekvence a jádra nejsou všechno.... Osobně nechápu, proč se Intel také nevydá tímhle směrem namísto vysokých frekvencí, které se odráží na nestabilitě produktu a rozežranosti cpu.
Odpovědět1 0
Je to len môj osobný názor, ale myslím, že hlavná príčina sa nenájde. Životnosť polovodičov klesá exponenciálne
1. s teplotou,
2. ak sa približujete k prúdu, ktorý spôsobí elektrotepelný prieraz
3. ak sa približujete k prieraznému napätiu
a k tomu ešte lineárne s počtom prvkov, v tomto prípade tranzistorov.
Intelovské top modely CPU sa jednoducho blížia ku všetkým hraničným hodnotám súčasne. Preto sa problém objavuje hlavne u top modelov.
Nie že by to inžinieri a vývojári intelu nevedeli. Ale boli k tomu dotlačení tupým managementom. Bežný jav vo veľkých korporáciách.
Myslím že tieto problémy zohrali svoju rolu aj u budúcich modelov, kde intel zrazu otočil a už neženie procesory za hranicu normálnej životnosti, ale už je reč o "efektivite" a zrazu sa znižujú aj takty.
Odpovědět2 0
Mohl by mi někdo osvětlit o co se jedná, jsem myslel že to výrobci mobo opravili tím že ubrali výkon, ale to asi ubralo mnoho výkonu procesorům vyšroubovaných až na krev. A intel se to snaží opravit tak aby fungovali i když jsou vyšroubované až na krev?
Odpovědět0 0
Tady se říká, že Intel se to pokusil opravit tak, aby procesory nešly vyšroubovat až na krev, ale nepomohlo to.
Odpovědět0 0
no ale takto to bylo opraveno výrobci mobo, a fungovalo to. Jen to mělo moc velký vliv na výkon cpu, tak já to vidím tak že intel to chce opravit tak aby to nebylo až na krev ale skoro ale bylo to funkční
Odpovědět0 0
"no ale takto to bylo opraveno výrobci mobo, a fungovalo to." - isteže, ak sa znížia maximálne limity čo i len o niekoľko percent v teplote, napätí a max. prúde, PRIEMERNÁ životnosť stúpne niekoľko krát. Problém sa zredukuje povedzme z 300 prípadov ročne na 50 (to je len streľba od boku). Ale neodstráni sa úplne. Intelovské top modely 13. a 14. generácie sú príliš blízko hraničným hodnotám a stredná doba života sa príliš znížila.
Odpovědět3 0